Naháňka na Hutově, 27.12.2009

Hned druhý dne po Štěpánu se konala naháňka na Hutově. Ráno už nebylo tak slunečné, zato dost mrazivé. Na sraz se dostavilo cca 20 střelců, asi 12 honců a 6 LUP. Po seznámení s plánem naháňky jsme se auty a mikrobusy přemístili na daná místa. Leče se šly dost velké, takže byla i velká pravděpodobnost, že by zde mohla být i zvěř – nějaký ten týden se nekonala žádná akce, aby byl klid v lese. Hned v první leči naši psi narazili na stopy a velkým hlášením se pustili do práce. Kromě srnčí zde byla i liška, kterou slovil Petr, a prý snad i prasata. Druhá leče se šla až po svačině. Terén byl o něco namáhavější než v předchozí leči, ale tady už bylo více štěstí na prasata. Našim psům se podařilo nalézt jejich stopy a popohnat na střelce. Jedno prase neodešlo. Ve třetí leči, která byla už dost náročná na terén a i naši psi byli lehce unaveni , se i tak jim podařilo najít prase a zvednout ho. Střelec naštěstí mířil dobře a prase neodešlo. Další prase, které jsme my honci zvedli, se střelit nepodařilo, protože bylo dost daleko na ránu.

I tak to byl pěkný výsledek – 2 prasata, 1 liška. Psi byli po dvoudenní akci dost utahaní a tak není divu, že celou noc a i celý další den jen prospali :)

 

(foto viz fotogalerie naháňka Hutov)

Hon na Štěpána v Novém Malíně, 26.12.2009

Na Štěpána bylo v Novém Malíně krásné počasí. Bylo sice lehce mrazivo, ale sluníčko na nás krásně svítilo J Hon byl spíše komorní záležitostí a tak se nás sešlo kolem 20 honců a myslivců. Po zahájení honu se většina střelců vydala na svá stanoviště. Zbylí 4 střelci šli s honci. Naši psi hned začali prohledávat traviny a přilehlé remízky. Pracovali systematicky a tak se jim podařilo vypíchnout několik zajíců. Ti ale měli při svém úprku obrovské štěstí a tak se podařilo dohnat jen jednoho zajíce v první leči. V dalších dvou lečí bylo zajíců velmi málo a tak se podařilo ulovit pouze jednoho zajíce.

Celkem tedy byli uloveni pouze 2 zajíci. To ale vůbec nemělo vliv na krásný slunečný den a následující pohodové posezení na chatě.

 

(foto viz fotogalerie hon na Štěpána Nový Malín)

 

 

Hon v Rohli, 19.12.2009

Na tomto honu jsem bohužel nebyla, protože jsem válčila s nemocí, ale byl tam Petr s našimi kamarády Zdeny. Petr vedl Donču a mého „buldozera“ Benjiho vedl Zdena starší.

I když jsem tam nebyla, jejich vyprávění, jaké to tam bylo, bylo tak barvité, že Vám to mohu napsat:

Ráno bylo stejné jako jinde – uvítání, pohoštění (polévka) a odjezd do lesa. Petr i Zdena šli jako honci – kvůli psům. Po nástupu do první leče Zdena narazil na čerstvé zálehy divočáků. Benji ještě s jedním špringrem za nimi vyrazili, ale váhaví střelci to nečekali tak brzo a divočáci prošli s jedním propagačním výstřelem. Benji a Dona to nenechali bez odezvy :) Vyslídily 3 kusy dančí zvěře a prohnali je, ale do 10 min byly zpět a zapojili se opět do práce. V druhé leči byly opět daňci, ale naši psi si hleděli už jen své práce a zbytečně daleko neproháněli zvěř. Třetí leč byla pouze zaječí s jednou kočkou, kterou Dona za přispění několika výstřelů zamordovala. Po ukončení třetí leče se stala málem Zdenkovi nehoda – stáli v družném hovoru asi 3 m od něj vystartoval zajíc, Benji ho uviděl a šel po něm. Bohužel byl na vodítku a naštěstí si toho Zdena periferně všiml a stačil se rozkročit a zapřít do vodítka, jinak by s ním Benji praštil do oračky :) Ve třetí leči se podařilo Petrovi střelit 2 zajíce, které Benji vyhnal. Zdenkovi se podařilo šlápnout na divočáky, ale naši psi byli bohužel na opačné straně a tak se střelil jen jeden divočák. Ostatní prošli, protože „střelci s nimi nepočítali a nemohli najít rychle náboje!“ :) (čekali jen na zajíce). Na závěr se šlo na bažanty. Petr se nemohl trefit a psi se málem umlátili na vodítku (byla to kruhovka, ale bez psů – měli strach, že ty vypouštěné bažanty, co nechtějí létat, psi pochytají na zemi a střelci si nevystřelí). Naštěstí dva, co letěli na Zdenu, tak spadli a Benji už jen čekal, až si pro ně může dojít. Po celou dobu psi hýřili neskutečným temperamentem, nadšeností (hlavně pro to, že více jak polovinu naháňky museli být na vodítku, protože leče byly krátké a navazovaly na sebe a byly obavy, že by je mohli psi proběhnout, tak byli nevybouření) a prý při střelbě na bažanty byla hrůza udržet ho na vodítku – chtěl snad ty bažanty chytit, ještě když padali. Aby mohl být Benji v klidu na vodítku při střelbě bažantů nebo zajíců, tak by musel před tím vyhnat aspoň po 20 bažantech a zajíců a být uloveny a jím doneseny anebo mít proběhlé alespoň dvě velké leče (je děsně temperamentní a všechno chce). Pokud se nedaří jím vyhnanou zvěř ulovit a vidí, jak uniká, dává nám neskutečně důrazně najevo, jak je s námi nespokojený… :)

Celkem se střelilo 1 prase, 3 zajíci, 25 bažantů.

 

 

Naháňka v MS Zašová, 12.12.2009

MS Zašová je sdružení, ve kterém Petr působí. Já jeho členem nejsem, ale zúčastňuji se se psem všech jejich akcí, pokud to jde. Sobotní ráno bylo docela chladné, ale dobrá nálada a teplo v chatě to studené ráno úplně zastínily. Hospodářova žena navařila kotel husté polévky, která se podávala každému nově příchozímu. Jako snídaně, to bylo supr :) Asi kolem 9 hod jsme po nástupu nastoupili do aut a vyjeli. Petr vedl nás honce a střelci byli rozděleni do 3 skupin. V první leči bylo hlavně srnčí, nějaký zajíc a jedno větší prase. To se bohužel nepodařilo střelit, i když jej naši psi nějakou chvilku zaštěkávali a drželi pod smrčkem. Bohužel než jsme tam došli, bylo pryč. A bez rány zmizelo nejspíše u sousedů. Ve druhé leči byl úspěch pouze na zajíce. Po svačině, která se podávala také na chatě, jsme se přemístili na poslední třetí leč. Byla dost velká, ale za tu námahu se to vyplatilo. Asi v polovině naše Dona narazila na vysokou. Byla tam skupinka 3 jelenů, ti odešli samozřejmě bez rány, ale druhá tlupa, která se tam také pohybovala, už bez rány neodešla. Tlupu tvořil jelen, několik laní a kolouch. Střelec si vybral laň, kterou také zdárně ulovil.

Výsledkem této naháňky byl jeden zajíc a jedna laň.

 

 

Naháňka v Mostkově, MS Na Zakopanci, 28.11.2009

V sobotu, asi kolem půl 8, jsme vyrazili do Mostkova na naháňku. Už před 8 hodinou jsme zastavovali u kulturáku, kde se i zahajoval společný hon. Místní myslivci a někteří z pozvaných už byli přítomni. Chlapi (Petr, Zdena a Zdena ml.) se zapsali jako střelci, jen já jsem šla jako honec – mít 2 psy, kteří jsou nadržení jít do akce a flintu k tomu, je celkem nebezpečné… Po zapsání jsme dostali příděl polévky – byla výborná :), a kdo chtěl kafe nebo čaj, či něco jiného, tak dostal k tomu. Asi kolem 9 hodiny, kdy už jsme se všichni sešli, byl nástup, při kterém jsme si vzpomněli na Honzu Šenka, který nás letos opustil (věčná škoda), a pak jsme se přesunuli autobusem na místo první leče. V autobuse to bylo tak, jak Šimek popisoval v povídce „Moje první jízda tramvají“: „stojím na jedné noze a to ještě ne na své“ :) Asi po 20 min jízdy na dvojku, jsme konečně vystoupili z autobusu. Střelci se vydali obstavit leč a my jsme šli na naše „startovní pozice“. Nějakou chvíli jsme museli čekat, než dají trubači povel, že můžeme vyrazit. Psi byli děsně natěšení. Svaly se jim jen třepaly a vodítka byla našponovaná na maximum. Po odtroubení a vypuštění vyrazili jak střely do leče. Během chvilky narazili na zvěř a s hlášením ji vytláčely z leče. V první leči narazili naši psi i na prasata, která hned vyháněli na střelce. Bohužel, i když padly rány, tak žádné prase nezůstalo v ohni. V první leči byl také viděn i jelen. Druhá leče probíhala obdobně, jen s tím rozdílem, že ve druhé leči byly i lišky. Pak byla přestávka na svačinu – ohřívaná klobáska s chlebem, čaj nebo nealko pivo. Po svačině se šla třetí a také závěrečná leč, která má zajímavý název – Amerika :) Na Americe bylo ale jen srnčí a jedno prase, které uniklo. Výsledkem bylo 10 ran, žádná střelená zvěř, ale za to příjemná procházka při pěkném počasí.

Ukončení společného honu bylo opět u kulturáku, kde se i konala poslední leč. Poslední leč je tu tak trošku v jednom smyslu netradiční – v průběhu večera se změní na klasickou zábavu s hudbou, kdy se do malého sálu, kde hraje živá kapela, vměstná minimálně 70 lidí (zbytek návštěvníků je buď v kuchyňce, na chodbičce nebo venku). Ještě než začne hrát kapela (což je asi od 5 hod), tak se koná myslivecký soud, při kterém se vždy dost nasmějeme, a obvinění jsou odsouzeni minimálně k nákupu jedné lahvinky vína. A po něm bylo slavnostní předání obrazu Diany s jelenem, kterého si přál Honza Šenk, ale bohužel se toho nedožil.

Z poslední leče naše skupinka odcházela ve 2 hodiny ráno. V kolik se to tam ukončilo, mohu jen hádat… :)

 

 

2denní naháňka se slíděním v Lánské oboře (23.-24.11.2009)

 

V pátek jsme všichni čtyři vyrazili směr Lánská obora, kde má Petr kamaráda ze školy. Víkend jsme si užili výlety do okolí obory a v pondělí 7 ráno jsme nastoupili na první ze dvou naháněk. Sešlo se asi 70 střelců (téměř všichni z Německa) a zhruba stejný počet honců. My jsme šli samozřejmě, jako honci :) Dostali jsme přidělený úsek a po rozvozu střelců se vyšlo do terénu. Psi hned začali prohledávat terén a vše co našli, popostrčili na střelce a hned se vraceli hledat dál. Makali suprově. Asi v půlce našeho úseku jsme došli na jednoho německého střelce, který nám říkal, že střílel na divočáka a není si vůbec jistý, zda jej trefil nebo ne. Chvíli na to, začal Benji hlásit jakoby na místě. Kamarád hned na mě volal, kde je pes a že tu bude postřelený divočák. Začali jsme hledat barvu a já se snažila přivolat psa. Barvu se nám nakonec podařilo najít a hned na to přišel i Benji. Nasadili jsme jej na stopu a čekali, co bude. Hned se chytil a opět mířil do míst, odkud přišel. Já a Robin jsme se vydali za ním. Petr pokračoval dál lečí. Prase barvilo asi 200m a pak už nebyla ani kapka. Benjiho jsme bohužel měli na volno, protože vodítko zůstalo v autě. Benji naštěstí pochopil, že jej ztrácíme z dohledu (terén byl hodně nerovný) a aniž bych jej to kdy učila, tak se vracel k Robinovi zpět (já už s nimi nebyla). Vždy, když se vrátil, tak oběhl Robina a zase šel stejným směrem dopředu. Až byl zase mimo dohled, zaštěkal, a opět se vracel zpět pro Robina. Takto to dělal, dokud ho nedovedl až k německému střelci, který střílel na postřeleného kňoura. Sám na něj střílel. Nakonec nás dovedl k dalšímu německému střelci, který nám říkal, že střílel na prase, které přišlo z našeho směru a bylo viditelně postřelené. Po ráně lehlo, chvíli zůstalo a pak ale doběhl náš pes, který ho zvedl, a zmizelo za horizontem. Robin řekl tomu střelci, aby vzal flintu a šel s ním a s Benjim dosledovat to prase. Když zašli za horizont viděli, že prase leží u vývratu. Měli jsme už za to, že je zhaslé, ale když k němu Benji doběhl a zakousl se mu do zadního běhu, tak zvedlo hlavu a pokoušelo se po něm ohnat. Hned jsme ho odvolali a střelec prase dostřelil. Celý tento dosled byl asi 1 km dlouhý a dost náročný. Naštěstí úspěšný :) To prase bylo asi 4letý kňour. Po tomto dosledu jsme se s Robinem vydali k vývržišti, kde jsme chtěli počkat na zbylou skupinu – byla přestávka na stažení zvěře k cestě. Během té přestávky ještě Robin zašel k okolním střelcům, aby zjistil, jestli po něčem stříleli a zda je něco potřeba stáhnout k cestě. Vzal s sebou i Benjiho, který mu ale během chvilky zmizel a na volání neslyšel. Po asi 20 minutách jsme věděli proč. Našel se u zhaslé daněly. Nejspíš došel její stopu a vydal se po ní. Ještě asi hodku a půl trvala naháňka a kolem půl 3 šel Benji s Petrem ještě na jeden dosled – koloucha siky. Petr pak vyprávěl, že jej nasadil na stopu a ten se hned chytil, ale měl krátké vodítko, takže aby se mu na něm neškrtil a jeho nesrazil k zemi, tak ho pustil. Za chvíli už slyšel, jak hlásí. Koloucha siky stavěl v jednom kališti, ale bohužel se prý nedalo střílet. Bylo to moc nebezpečné kvůli psovi. Kolouch se pak uvolnil a začal mizet. Pes ho ale hned štval (asi 800m) a snažil se jej srazit k zemi. Nakonec se mu podařilo ho opět stavět ve volnějším prostoru, kde se už Petrovi podařilo ho střelit. Zůstal v ohni. Benji po něm hned skočil, kdyby náhodou chtěl ještě zmizet :)

V pondělí se střelilo 186 ks spárkaté zvěře (prase, daněk, sika, muflon).

V úterý už to nebylo tak žhavé. Jelikož se střelilo dostatek holé (prakticky byl splněn plán lovu), tak bylo řečeno, že se bude lovit pouze prase a muflon. Naši psi byli z předešlého dne dost unavení, ale i tak to druhé kolo zvládli na jedničku :) Dosledy už žádné nebyly a tak mohli po dlouhém dni brzy odpočívat.

V úterý se střelilo 96 ks spárkaté zvěře (prase tvořilo asi 2/3).

Lánská obora

 

Hon "na vše" v Prostějově

O víkendu (7.11.2009) jsme vyrazili na hon do Prostějova. I když nám moc nepřálo počasí, přesto se podařilo střelit 24 zajíců, 10 kohoutů, 1 slepička a 8 kačen. Psy, pokud nebyli na vodítku, tak pracovali skvěle - hodně jsme se pohybovali kolem silnice a někdy i kolem dálnice. V přinášení se mohli rovnat ohařům. Zajíce nosili z minimálně 70m vzdálenosti po polích a oranicích. Benjimu se podařilo najít unikajícího vypěšeného bažanta, který unikal 2 hledajícím myslivcům a jednomu ohaři. 3 leče byly u kukuřice. Bohužel se divočáky nepodařilo úplně vytlačit. I když byly hlášky, že byl spatřen divočák na kraji kukuřice, ale zase střelci zaspali...Dona i Benji si za skvělé prohledávání a hlášení v kukuřici vysloužili velkou pochvalu :) A samozřejmě i za práci na poli. Jediný černý bod, který se stal na závěr honu byl ten, že jeden nezodpovědný střelec vystřelil na zajíce, i když 2 m za ním běželi naši psi. Broky dopadali do křoví kolem nich. Zajíc byl sice uloven a Benji ho donesl, ale já i Petr jsme byli hodně vzteklí, za jeho neuváženost. Za 2 týdny se s "prostějovákama" uvidíme v Oskavě na natláčce a to bude hooodně velký...

 

Letošní sezóna se už přehoupla do období honů a natláček. První natláčku jsme měli 25.10. v Rudě nad Moravou, kde se střelila jen 1 liška. Prasata tam byla, dokonce je někteří viděli, ale podařilo se jim uniknout ještě před zastoupením leče. Naštěstí jsme měli pěkné počasí, tak ani nikdo moc nebrblal. Psi si zapracovali a bylo na nich vidět, že jsou spokojení, že mohli vybít svou energii.

Letošní sezóna se zatím vydařila :) Máme 6 srnců a 4 lišky. Dneska jdeme zase zkusit lišky. Tak uvidíme, jestli budeme mít štěstí...

lovy

Lze říct, že pravidelně chodíme lovit do oblasti Zábřežska a Jesenicka (nepočítám Zašovou, kde je Petr členem). Je to hlavně proto, že od tud pocházím a mám několik přátel myslivců v různých združeních, kam býváme pozváni v době honů a naháňěk. Nejvíce ale chodíme lovit v okolí Nového Malína. Máme tam jedny dobré kamarády, u kterých trávíme dost víkendů a teď, když máme vlastní bydlení, jezdí i oni k nám. Kromě Nového Malína občas lovíme i v Oskavě a Mostkově, na Skřítku, v Jedlí a pak příležitostně tam, kde naše psi potřebují. Loni se nám podařilo dostat se i do Lánské obory. Působili jsme jako honci, ale to nám vůbec nevadilo. Důležité bylo, že psi mohli zlepšovat svůj um.

Uvidíme co nám tento rok přinese.

lovy

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode